Psikoteknik Soru Cevap

Psikoteknik Üzerine Sıkça Sorulan Sorular

Psiko-teknik değerlendirme öncesinde ve sonrasında bizlere en çok yöneltilen soru başlıklarına tıklayarak ön bilgi edinebilirsiniz. Farklı bir sorunuz var ise canlı destek sistemi ve sağ kısımda yer alan sabit telefon numaralarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Psikoteknik Değerlendirme Nedir?
  • Psikoteknik Belgesi Kimler İçin Zorunlu?
  • Psikoteknik raporu için merkeze gitmek zorunda mıyım? Gitmeden de alınabilir mi ?
  • Neden Psikoteknik test ve raporu almalıyız ?
  • Psikoteknik değerlendirme testi ne kadar sürüyor ?
  • Psikoteknik test ve raporu sürücülerimize şirketimizde , durağımızda teste girmeden uygulayabilir misiniz?
  • Psikoteknik test ve raporu kimler tarafından, nasıl yapılıyor ?
  • Psikoteknik değerlendirme testi kaç yılda bir yenilenmesi gerekmektedir ?
Psikoteknik Değerlendirme Nedir?

Sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerinin, kişilik, tutum ve muhakeme gibi özelliklerinin bilgisayar destekli testler ile ölçümlendiği bir değenlendirme sistemidir.

Can ve mal kayıplarını minimize etmekteki en etkin çözüm olan psikoteknik değerlendirme süreci, bir başka deyişle “sürücünün check-up”ı olarak adlandırılmaktadır.

Psikoteknik Belgesi Kimler İçin Zorunlu?

08.01.2018 tarih / 30295 sayısı Resmi Gazete’de yayınlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 34/e maddesine göre, ticari amaçla insan ve emtia(eşya) taşımacılığı için motorlu taşıtı karayolunda süren sürücüler, şoförlük mesleği bakımından “psikoteknik” açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her 5(beş) yılda bir almaları şarttır.

Ayrıca, 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanunu kapsamında belirlenmiş kural ihlalleri sonucu sürücünün ehliyeti alı konulmuş ise, Ehliyetini Emniyet teşkilatından geri alabilmesi için psikoteknik almak zorundadırlar.

Psikoteknik raporu için merkeze gitmek zorunda mıyım? Gitmeden de alınabilir mi ?

Teste girmek için merkeze gitmek zorundasınız, Gitmeden alınamaz, muhakkak testten geçmek gerekir, teste girmeden verilen raporlar sahte rapordur, bu raporu düzenleyen kişi de alan kişide TCK ya göre suçlu sayılmaktadır.

Neden Psikoteknik test ve raporu almalıyız ?

Psikoteknik test ve raporu 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında Karayolu Taşıma Yönetmeliği 34/e bendi gereğince almak zorundasınız.

Psikoteknik değerlendirme testi ne kadar sürüyor ?

Psikoteknik değerlendirme testi mevzuatlarda belirtildiği gibi en az 1 saat sürmektedir.

Psikoteknik test ve raporu sürücülerimize şirketimizde , durağımızda teste girmeden uygulayabilir misiniz?

Psikoteknik test ve raporu sadece valilik ve il sağlık müdürlüklerinin ruhsat verdiği merkezlerde yapılabilir, şirket merkezinde – şirket depolarında – taksi duraklarında – ehliyet ve kimlik fotokopisiyle 3 resim verince size gönderilmez, bu şekilde verilen raporlar sahtedir ve sahtekarlar tarafından bu şekilde verilmektedir, testte girmeden uygulama yapılarak verilen raporlar sahtedir. Bu şekilde sadece paralarınız çalınmış ve kandırılmış olursunuz.

Psikoteknik test ve raporu kimler tarafından, nasıl yapılıyor ?

Sürücülere Psikoteknik test ve raporu, gerekli eğitim sertifikasına sahip psikologlar tarafından uygulanmak zorundadır. Psikolog olmayan kişi sürücüyü teste tabi tutamaz. Psikolog olmayan bir kişi tarafından teste tabi tutulan kişinin testi mevzuatlara aykırı düzenlenmiş olup, geçersiz sayılır.

Testten başarıyla geçen sürücü ve raporu psikiyatrist tarafından da değerlendirilerek nihai test raporu düzenlenir ve psikiyatrist tarafından onaylanır. İl Sağlık Müdürlüğü’nde onay ve kayıt altına alındıktan sonra rapor geçerlilik kazanır.

Psikoteknik değerlendirme testi kaç yılda bir yenilenmesi gerekmektedir ?

Psikoteknik raporunu, ticari amaçlı insan ve emtia taşıması yapan tüm sürücüler, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında her 5 yılda bir almak zorundadır.Aradığınız Cevabı Bulamadınız Mı?

Canlı destek sistemi ve sabit telefon numaralarımız üzerinden merak ettiğiniz tüm soruları çekinmeden sorabilirsiniz.

(+90) 284 238 20 04

(+90) 284 238 20 05

(+90) 284 238 20 06


Neredeyiz?

Londra Camping Ana Bina Giriş Katı Kapıkule / EDİRNE
Yol Tarifi Al

Telefon Numaralarımız

Sabah 07:00 ile akşam 23:00 saatleri arasından bizi sabit hatlarımızdan ve WhatsApp destek hattımız üzerinden ulaşabilirsiniz.
(+90) 542 383 07 56(+90) 284 238 20 04(+90) 284 238 20 05(+90) 284 238 20 06

Sosyal Medya Hesaplarımız

Sosyal medya üzerinden bizi takip ederek gelişmeleri takip edebilirsiniz.